7  poloprávd

7  poloprávd od svadobných kameramanov a fotografov

Možno ste sa s tým už streli. Plánujete Vašu svadbu, vyberáte svadobných dodávateľov a pre inšpirácie a nápady navštevujete rôzne tématické fóra. Hľadáte, pýtate sa, diskutujete. Hľadali ste už svadobného fotografa alebo kameramana? Ak ano, možno Vás prekvapilo mnoho z predkladaných faktov. Radi by sme vám na niektoré tvrdenia ponúkli aj tak trochu iný  pohľad.

 

1.  Svadobný kameraman a fotograf – to sú ľudia, ktorých treba vyberať podľa ich jedinečného stýlu

Toto je pravda a treba si naozaj vybrať  čo sa Vám páči a čo Vám sadne, lenže čo to presne ten štýl je ? Dnes je trendom prezentovať sa prvoplánovou krásou, dokonalými aranžmánmi a fotkami zachytenými ideálne pri mori.  Väčšina svadobných videoklipov má tiež svojich spoločných menovateľov. Spomalené do posledného záberu, so Slnkom v zábere, zachytávajúce často pohľady nikam a  s „umeleckým“ zámerom za každú cenu. Aj najlepší svadobný kameraman alebo fotograf zachytí len to, čo mu pripravíte a akú spoluprácu prejavíte.  Štýl môže znamenať aj spôsob práce, vedieť si zorganizovať situáciu, aby vznikli zábery aké sú potrebné pre zvolený zámer.  Fotograf a kameraman by mali vedieť do svojho diela zakomponovať aj Vaše želanie a predstavu. Samozrejme, pokiaľ ich nenútite robiť niečo, pod čo by sa v živote nepodpísali.

 

2. Svadobný kameraman alebo fotograf potrebuje poznať Váš rozpočet

Tento údaj je nápomocný pre spoznanie klienta, prípadne Vám môže niekto cenovú ponuku nastaviť tak, aby sa trafil na hornú hranicu Vášho budgetu. Iný význam to asi nemá.

 

3. Svadobný fotograf a kameraman vytvárajú ako jediní trvácne spomienky

Často fotografi a kameramani argumentujú, že by mali byt zaplatení podstatne lepšie ako napríkľad starejší, ktorému stačí kroj, valaška z jarmoku a aký taký slovný prejav. Tento názor máme aj my, ale uznávame, že v svadobnej sfére pracujú rovnako dôležití dodávatelia, ktorých diela možno neostávajú na vždy, ale bez nich by naše fotky a filmy za veľa nestáli. Vizáž nevesty, jej šaty, kytica, výzdoba sály, to všetko je potrebné.

 

4. Spracovanie materiálu zaberá veľmi veľa času, preto je cena vysoká

To, za čo si platíte je v prvom rade duševná hodnota diela. Argumentovať len a len nákladmi a časom je dosť plytké uvažovanie. Spracovanie natočeného alebo nafoteného materiálu nemusí zákonite trvať až tak dlho. To však neznamená, že je to jednoduché.

 

5. Technika stojí veľmi veľa peňazí

Profesionálna technika stojí koľko stojí a našťastie má aj nejaké výhody. Mnoho z nej by sme pre vlastné potreby vlastnili tak či tak a nederie sa ako vrták do betónu. Počítač dostatočne výkonný pre potreby kameramana alebo fotografa je mnoho krát v domácnosti prevádzkovaný aj za iným účelom a nie vždy je nutné počítať s návratnosťou tejto investície. V každom prípade musíme s týmito nákladmi uvažovať a obstarávať len to čo je naozaj využiteľné. Dnes už technikou nikoho neohúrite. Počet svadobných kameramanov je taktiež bezpredmetné číslo, pokiaľ zo svojej svadby nechcete výstup podobajúci sa na priamy prenos štátnej televízie. Aj fotografi majú rozdielne postoje k postupu práce, ktoré tiež nemusia viezť k úmerne kvalitnému výsledku.

 

6. Viac kameramanov znamená lepšie svadobné video

Viac kameramanov môže na takej svadbe fungovať kľudne aj opačne. Aj v celovečernom trháku pracoval len jeden hlavný kameraman. Všetko je o šikovnosti a organizácii.

 

7. Krátky svadobný film je ľahšie spracovať ako 2 hodinový záznam

Toto je úplný nezmysel. Pol hodinový svadobný film je silný koncentrát Vášho svadobného dňa a jeho dynamický strih je nepomerne pracnejší ako spájanie záznamu. Okrem iného sa v ňom mixuje hudba, hovorené slovo a zvuky prostredia. Svadobný videoklip tiež nie je to isté ako zostrih z nudného videa.